Ruotsalainen, Suomalainen ja Norjalainen kilpailivat siitä kenellä on paras isä. – Norjalainen: ”Isäni on laulaja ja kun hän kulkee kadulla kaikki sanoo ’vau julkkis’”. – Ruotsalainen: ”Isäni on kuningas ja kun hän kulkee kadulla kaikki kumartaa ja sanoo ’arvon kuningas’”. – Suomalainen: ”En oikein tiedä mikä isäni on mutta kun hän kulkee kadulla kaikki sanoo ’herra Jumala.’
Tutkimusmatkailija oli jäänyt viidakossa alkuasukasheimon vangiksi. Heimon johtaja saapui kiinni sidotun tutkimusmatkailijan luokse ja kysyi painokkaasti: ”Death or Wamba?”
Tutkimusmatkailija mietti, että ei hän halua kuolla, joten hän vastasi ”Wamba”. Heimon johtaja nyökkäsi ja hetken kuluttua kaikki heimon miehet asettuivat jonoon tutkimusmatkailijan lähelle, ja aloittivat vuorollaan panemaan tätä p*rseeseen.
Seuraavana päivänä tutkimusmatkailija virui sidottuna, tuntikausia edellispäivänä jatkuneen sietämättömän raiskaamisen jäljiltä, kun heimon johtaja saapui jälleen miehen luokse ja kysyi: ”Death or Wamba?”
Tutkimusmatkailija ei tässä kohtaa nähnyt enää mitään toivoa tilanteessaan, joten hän valitsi alistuneena kuoleman. Heimon johtaja nyökkäsi, kääntyi heimonsa puoleen ja julisti kuuluvasti: ”Death by Wamba!”
Miten norsu saadaan jääkaappiin? – Avataan jääkaapin ovi, laitetaan norsu sisään ja laitetaan ovi kiinni. Miten kameli saadaan jääkaappiin? – Avataan jääkaapin ovi, otetaan norsu ulos, laitetaan kameli sisään ja pannaan ovi kiinni.
Norsu ja kameli juoksivat kilpaa. Kumpi voitti? – Norsu, koska kameli oli jääkaapissa.