Matemaatikko, fyysikko ja asianajaja olivat työhaastattelussa. Jokaiselle heistä haastattelija esitti yksitellen yhden kysymyksen. – Paljonko on 1+1, haastattelija kysyi.
Matemaatikko: Esitti käyränsä ja laskutoimituksensa, jonka mukaan se on noin kaksi. Fyysikko: Ilmoitti kaavojensa ja liitutaulun avulla, että teoriansa mukaan tulos ei voi olla muu kuin kaksi. Asianajaja: Sulki oven perässään, laittoi ikkunan sälekaihtimet kiinni ja irroitti puhelimen seinästä ja kuiskasi haastattelijalle. – Paljonko haluaisitte sen olevan?
Eri kansallisuuksista koostuva pöytäseurue oli tullut ravintolaan. He kukin tilasivat lasillisen viiniä, mutta kun viinit tuotiin, he huomasivat, että jokaisessa lasissa oli kärpänen.
– Ruotsalainen vaati uutta viiniä samaan lasiin. – Englantilainen vaati uutta viiniä uuteen lasiin. – Suomalainen otti kärpäsen viinistä ja joi viinin. – Venäläinen joi viinin kärpäsineen. – Kiinalainen söi kärpäsen, mutta jätti viinin juomatta. – Juutalainen pyydysti kärpäsen ja myi sen kiinalaiselle. – Romani joi kaksi kolmasosaa viinistä ja vaati sen jälkeen uutta viiniä. – Norjalainen otti kärpäsen ja lähti pyydystämään turskaa. – Irlantilainen jauhoi kärpäsen viinin sekaan ja lahjoitti juomansa englantilaiselle. – Amerikkalainen haastoi ravintolan oikeuteen ja vaati 65 miljoonan dollarin vahingonkorvauksia henkisistä kärsimyksistä. – Skotti tarttui kärpästä kurkusta ja karjui: ”Nyt jumalauta oksennat kaiken minkä joitkin!”