Mitä eroa on leppäkertulla ja Tapparalla?

Mitä eroa on leppäkertulla ja Tapparalla?
– Leppäkertulla on enemmän pisteitä

Nimimerkki: @mustamies_

+13
-1
Nainen käveli metsässä ja kompastui yhtäkkiä johonkin, joka lähemmän tarkastelun jälkeen paljastui öljylampuksi. Kun nainen pyyhki sitä hieman, tuli tietenkin henki esiin. ”Saanko nyt kolme toivomusta?” nainen kysyi.
”Et”, vastasi henki, ”huonojen aikojen ja devalvaation ja muun sellaisen takia saa nykyään esittää vain yhden toivomuksen… No, mikäs se olisi?” No siinä tapauksessa haluaisin rauhan Lähi-Itään”, sanoi nainen ja kaivoi esiin kartan. ”Näetkö tämän kartan? Haluan, että nämä maat lopettavat taistelemasta keskenään.”

Henki katsoi karttaa ja sanoi: ”Voi herranjestas sentään, nämä maathan ovat tapelleet keskenään jo tuhansia vuosia. Luulenpa, että asialle ei ole mitään tehtävissä. Olen hyvä, mutta en NIIN hyvä. Toivo jotain muuta.”

Nainen mietti hetken ja sanoi: ”En ole vielä onnistunut tapaamaan sitä oikeaa miestä. Miestä joka on ajattelevainen ja rakastavainen, joka ottaa muut huomioon, osaa laittaa ruokaa ja tekee puolet kotitöistä. Joka on uskollinen, hyvä sängyssä, eikä katso urheilua koko ajan. Lyhyesti sanottuna ihanteellinen elämänkumppani.”

Henki oli hetken aikaa hiljaa ja murahti sitten: ”Näytäpäs vielä sitä v*tun karttaa..!”

+5
0
08.02.2021VitsitJaa
Oli alkanut taas kerran ala-asteen oppitunti. Opettaja teki arvoituksia oppilaille:
”Kuinka on mahdollista asettaa reikä yhteen reikään?”

Koko luokka tuumi tiiviisti tätä visaista arvoitusta. Etupenkin saparopäinen Liisa alkoi hurjasti
viitata tyypillinen p*rseennuolijan virne naamallaan.

”No Liisa, mikä on tämän arvoituksen ratkaisu?” Liisa nousee pulpetistaan vastaamaan
koko luokan eteen.

”Laitetaan peukalot ja pikkusormet yhteen ja työnnetään suun ympärille!”, Liisa vastasi hymy vain leventyen.

”Oikein hyvä”, opettaja sanoi. ”No mitenkäs saadaan kolme reikää laitettua yhteen reikään?” Luokkaan laskeutui hiljaisuus.
Kotvan kuluttua Liisa alkoi taas hurjasti heiluttaa kättään. Opettaja pyysi Liisaa taas tulemaan luokan eteen.

Kimeällä äänellä Liisa vastaa: ”Laitetaan taas sormet yhteen ja levitetään ympyrä niin,
että nenäkin mahtuu siihen” ”Hienoa, Liisa, hienoa”

Luokan takana alkaa kuulua supinaa ja ärtymys on huomattavissa, kun Liisa on taas kerran päässyt loistamaan. Nyt opettaja tekee
vielä yhden kysymyksen: ”Kuinka sitten viisi reikää saadaan yhteen reikään?” Muutkin alkavat miettiä kuumeisesti oikeata vastausta.
Liisa itsevarmasti heiluttaa pystyssä olevaa kättään ja pyytää vastauslupaa.

Petri takana tuntuu myös tietävän vastauksen ja nostaa käden pystyyn, mutta kuten arvattavaa, opettaja antaa lempioppilaansa
taas kerran vastata. ”Levitetään vielä oikein kovasti sormia niin, että silmät mahtuvat mukaan” Opettaja vuolaasti kehuu Liisaa, joka on niin ylpeä itsestään.

Petri suivaantuneena saamastaan kohtelusta nostaa käden pystyyn, jolloin opettaja kysyy Petriltä: ”Niin Petri, mitä asiaa sinulla oikein on?”
Minulla olisi vielä yksi arvoitus. ”Kuinka on mahdollista saada yhdeksän reikää yhteen reikään?”

Opettajakin alkaa miettiä kuumeisesti. Ihme kyllä Liisakaan ei tällä kertaa osaa vastata asetettuun kysymykseen, ja esittää loukkaantunutta.
”No Petri, mikä on vastaus tähän arvoitukseen”, opettaja kysyy.

– Otetaan nokkahuilu ja työnnetään se Liisan p*rs**s**n…

+29
-21
04.10.2023VitsitJaa
Uskotko rakkauteen ensisilmäyksellä vai kävelenkö ohitsesi toistamiseen?

+4
0
21.11.2022VitsitJaa
Miksi Pekka-Eric myöhästyi koulusta?
– Tuli mutka matkaan
+1
0
08.07.2023VitsitJaa
Chuck Norris voi leikata veitsen voilla.

+8
0
22.12.2022VitsitJaa
Taksifirman perustamisen perustaksi riittää perustaksi.

+4
0
18.03.2022VitsitJaa
En ole mikään elinluovuttaja, mutta minusta olisi ihanaa antaa sinulle sydämeni.
+3
0
02.06.2023VitsitJaa
Olet niin makea, että saan sinusta hammassärkyä.
+2
-1
17.06.2023VitsitJaa
Chuck Norris on jo käynyt Marsissa. Siksi siellä ei ole elämää.

+3
-1
05.09.2020VitsitJaa
Sinun ei tarvitse meikata – täydellisyyttä ei voi parantaa.
+10
-1
21.05.2023VitsitJaa