Mies ja nainen alkoivat väitellä siitä, kumpi osaa pieraista kovemmin. He päättivät ratkaista asian menemällä kontilleen lattialle, laittamalla perunajauhoa pyllyvakoon ja sitten arvioida kumpi saa aikaan isomman pölypilven. Nainen sai tuplasti isomman pöllähdyksen aikaan!
Mies tuhahti pettyneenä: – Epäreilua! Sä pieraisit kaksipiippuisella.
Iäkäs Risto oli sunnuntaiajelulla. Yhtäkkiä hänen hämmästyksekseen poliisi ajoi hänen edelleen ja pysäytti hänet. Ettekö huomannut, että vaimonne putosi kyydistä viitisen kilometriä sitten? poliisi kysyi. Risto vilkaisi hämmästyneenä tyhjää paikkaa vieressään. No, tuo oli helpottava uutinen! Hetken verran minä jo epäilin tulleeni kuuroksi! hän vastasi.
Kävelin kesäpäivänä kaupungilla enkä voinut olla huomaamatta kahta sporttista treenattua komeaa miestä, jotka kävelivät yhdessä kahdestaan, olivat keskenään hieman samannäköisiä, samantyyppiset hiuksetkin ja kaiken lisäksi heillä oli samanlaiset vaatteet.
Oli pakko käydä kysymässä kummaltakin mieheltä olivatko he h*moja.
He vain laittoivat minulle käsiraudat ja pakottivat maijan kyytiin.
Poliisi näkee naisen kantamassa kahta suurta säkkiä. Toisessa säkissä on reikä, josta tipahtelee 50 euron seteleitä. Poliisi kysyy naiselta: ”Mistä olet saanut kaikki nämä rahat?” Nainen vastaa: ”Taloni takana on golfkenttä ja kun golffareiden pitäisi päästä vessaan, he työntävät peniksensä aitani raosta ja pissaavat pihalleni. Se on ongelma, koska kasvini kuolevat.” Poliisi kysyy: ”Mitä teitte asialle?” Nainen kertoo: ”Otin oksasakseni ja odotin aidan takana. Kun golffari työnsi peniksensä aidan raosta otin siitä kiinni ja uhkasin leikata sen poikki jos hän ei maksa minulle.” ”Ihan reilu peli” poliisi sanoo. ”Mitä toisessa säkissä on?” Nainen vastaa: ”Kaikki eivät maksaneet…”