”Mikäs noin hymyilyttää?”, mies kysyy toiselta. ”Törmäsin entiseen vaimooni tänään kadulla”, vastaa toinen. ”No mitäs hyvää siinä sitten on”, mies hämmästelee.
johon hyväntuulinen mies vastaa: ”Olin autolla liikkeellä”
Pekka raapi päätään koko ajan. Äiti selitti kylässä olevalle vaarille: – Pekan koulussa kaikilla on täitä. – Sehän on mukavaa, että lapset saavat varttua eläinten parissa, vaari sanoi iloisesti.
– Nooa oli maailman kovin mies! – Miten niin? – No, kun tavalliset ihmiset suojautuvat maailmanloppua (Covid) vastaan kantamalla kotiin säkkitolkulla vessapaperia, selvisi Nooa vain yhdellä arkilla.
Kun Tampereella tarvittiin valoa, niin Finlaysonin kattoon ruuvattiin Suomen ensimmäinen hehkulamppu. Kun turkulaiset tarvitsivat valoa, he tuikkasivat koko kaupungin tuleen.