Suomalainen, ruotsalainen, norjalainen, britti, ja amerikkalainen olivat lentokoneessa. Yhtä äkkiä koneeseen tuli vika ja kone alkoi täristä. Lentäjä huusi, että lastin painoa piti vähentää. Jonkun pitäisi hypätä.
Britti käveli ovelle, avasi sen, ja huusi: ”For queen!” hypäten samalla ulos. Lentäjä sanoi, että painoa pitäisi edelleen vähentää. Amerikkalainen käveli ovelle, huusi ”For uncle Sam!” ja hyppäsi. Lentäjä huusi, että vielä yhden piti hypätä. Suomalainen ja norjalainen katsoivat toisiaan, huusivat ”Pohjoisen yhteistyön puolesta!” ja heittävät ruotsalaisen koneesta.
Soitinmessuilla esiteltiin uusi, erikoinen instrumentti. Rumpu ja trumpetti on yhdistetty yhdeksi soittimeksi. Ääni mielipuolinen, röyhkeästi hyökkäävä. Soitin on nimeltään ’Trumputin’
Nimimerkki: Tossy Valletta Lähde: Vitsi on julkaistu Seiska.fi